Astromodifikace Canon EOS 30D

 

První fotografie Canon EOS 30D Astro (MC) modifikovaný, druhá Canon EOS 60D nemodifikovaný.  Objektiv Canon EF 35mm, F4, ISO 100, EV-1.  WB individuálně na stěně vpravo, jen lehké doladění expozice tak, aby fotografie byly co nejvíc vyrovnané.  Je krásně vidět dosah až do IR pásma.

Postup

Odstranění originalního filtru: 950Kč v AWH, vše v pořádku.  Řekl jsem si o originální součástky, takže jsem je dostal, mimo obosoustranou pásku k nalepení rámečku zpět, ale ta se dá lehce nahradit, viz dále.  Osobně si myslím, že u EOS 30D je vyjmutí celkem snadné i doma.

Koupě Astronomik-MC skla od Gerd-Neumann, cena cca 1680Kč včetně poštovného.  Do tří až čtyř dnů bylo doma.

V AWH z neznámých důvodů odmítly vsazení skla.  Takže člověk v této republice musí prostě sám, ikdyž v Německu to udělají zcela v pohodě i v autorizovaném servisu (info přímo od Gerd-Neumann).

Demontáž a remontáž dle tohoto návodu, za který autorovi mimo jiné velmi děkuji!  Pouze upozorňuji, že šroub číslo 13 je označen ne úplně správně.

Lepení do rámečku silikonovým lepidlem Soudal Fix ALL (bohužel bílé, cena cca 160Kč) pomocí 2mm plastové stříkačky a jehly 1,2mm (cena 5Kč).   Doba zasychání 24 hodin minimálně.  Po 24 hodinách ale lepidlo stejně nebylo ještě na 100% ztuhlé.

Za chybějící oboustranou černou pásku jsem použil obyčejnou kancelářskou oboustranou průhlednou lepenku nastříhanou na tenké proužky nalepenou opatrně kolem čipu, tam, kde byly vidět zbytky lepidla.  Nasazený rámeček drží dobře.

Seřízení autofocusu

Od Gerd-Neumann také vím, že refraction index jejich MC skla je uprostřed viditelného spektra cca 1.48.  Index lomu filtru Canon EOS 1000D je, podle nich, také kolem 1.48.  Šířka MC skla je 2,05mm.  Šířka originálního filtru je 2,50mm.  Na základě toho mi, dle výpočtů z ir-photo, vyšlo, že čip je potřeba posunout o 0,146mm dopředu, směrem k objektivu.

Podložky zůstali po odstranění filtru v AWH v původní poloze, rozměry jsou (měřeno mikrometrem) v mm: šroub 12: 0.30+0.15, šroub 13: 0.30+0.15+0.10, šroub 14: 0.30+0.15.  Takže stačilo jen vyndat podložky 0.15mm ze všech třech sad a bylo vyhráno.  Autofokus teď funguje perfektně.

Čištění

Kámen úrazu.

V AWH to odmítly.

Od “profesionálů” v Megapixelu jsem se nechal ukecat do sady na čistění od firmy eyelead sck-1.  Nepoužívat!  Je to kontaktní způsob čištění lepící hlavou.  Za prvé mi prodali již rozdělané a zjevně použité balení – např. hlava nebyla správně usazená v pouzdře, za druhé, po několika použitích začala zanechávat fleky, ikdyž jsem si dal pozor abych hlavu neznečistil například lepidlem kolem skla a čipu.

Takže bohužel další investice.  Sada GREEN CLEAN SC-4000 za cca 1700Kč od Fotoskoda.  S ní se pracuje opravdu dobře, fleky po eyelead se podařilo docela vyčistit.  Pefektní to není, pokud otočím původně zašpiněnou stranu od sebe, pak je vidět na skle trochu mapy.  Jak se to projeví na fotkách, uvidím.

Chtě nechtě, na vnitřní straně skla nebo přímo čipu stejně zůstal trochu binec (prach).  Takže flat field je skutečně nutnost při focení na delší ohniska (2000mm) a menší světelnost (F10).  Při focení objektivy je až do F4 při 200mm obraz kompaktní.

5 thoughts on “Astromodifikace Canon EOS 30D

  1. Dobrý den,

    svým EOSem 30D bych rád pořizoval IR fotografie s nasazovacím IR filtrem, např. Astronomik 742, ovšem musí prý být nejprve vyjmut IR filtr ve foťáku.
    Přečetl jsem si Váš článek a kontaktoval AWH; zde odpověď:

    Dobrý den,filtr je tmelený,hrozí poškození snímače,z tohoto důvodu (odstranění IR filtru) neprovádíme.
    S pozdravem M.Pánek

    Nerad bych uvázl na mrtvém bodě hned v počátku, proto se Vás ptám, zda byste nevěděl, kde tedy dosáhnout odstranění IR filtru. V domácích podmínkách svépomocí to pro mne nepřichází v úvahu; sborky a rozborky elektroniky jsem prováděl jenom u starých mobilů, do fotoaparátu – ještě stále za několik tisíc Kč – bych si netroufl sáhnout.

    Ještě nerozumím jedné věci – zmíněný nasazovací IR filtr je určen pro foťáky s odstraněným build-in IR filtrem. Jeho odstranění prý s sebou nese to, že se pak na čipu může usazovat prach.
    Proto se ptám, zda nejde build-in IR filtr nahradit čirým sklem, aby se na neprášilo na čip…? Šlo by pak používat fotoaparát s oním nasazovacím IR filtrem?

    Děkuji za odpověď

    1. Pro IR foto je opravdu dobré s filtrem neco udělat. Operace je samozřejmě nebezpečná, ale u EOS 30D jěště snadná. AWH je bohužel stále arongatnější. Jak píšu, mě s vyjmutím (pouze s tím) ještě pomohli. Další zásahy bez důvodu odmítly. V Německu ale dělají kompletně i výměnu filtru za jiný dokonce autorizované servisy, jedna možnost je jet tam. Pak je kdesi v Čechách neautorizovaný servis, jehož jméno si bohužel nepamatuju, ale v AWH nebo Fotoškoda ho snad sdělí.

      Filtr se vyměňuje za čiré sklo s antireflexnimi vrstvami, lze ho koupit u Astronomik. Nebo se mění i přímo za IR pass filtr, pokud by se foťák měl používat výhradně na IR. Důvodem vsazení něčeho zpět je ale hlavně opětovné zprovoznění autofokusu, ochrana je až druhotná. Po pouhém vyjmutí filtru autofokus naprosto nefunguje! Více detailů o zpětném seřízení viz můj post nebo i na ir-photo.net.

      EOS 30D rozebrat a složit je snadné, když člověk alespoň základně ví, co je pajka. V postu je odkaz na perfektní návod. Dnes bych si troufnul na kompletní výměnu i sám, jen konečné čištění je těžké.

      Jsou tři možnosti, jak upravit nebo používat digitální zrcadlovku pro IR foto, které jsou mi známy:
      1. Provést MC modifikaci (vsadit místo původního filtru čiré sklo s antireflexnimi vrstvami a seřídit autofokus) a pak používat clip filtr od Astronomik (třeba 742, moje varianta) nebo objektvový filtr
      2. Přímá IR modifikace – výměnit původní filtr za IR pass filtr (nevím kde sehnat, seřízení autofokusu je opět potřeba)
      3. nechat filtr jak je, nasadit clip nebo objektivový IR pass filtr a dělat dlouhé expozice

      Výhoda první varianty je univerzálnost přístroje a plně fungující autofokus bez nutnosti manuálního přeostření. Nevýhody jsou, že v hledáčku prakticky pak není nic vidět, pokud scéna není osvětlená sluncem, v šeru nelze vidět kompozici, druhá nevýhoda je potřeba nastavovat manuálně expozici. Ale já v téhle konfiguraci fotím docela úspěšně s očnicí blokující okolní světlo, ikdyž na momentky a portréty to někdy moc není. Přemýšlím o nějakém přídavném hledáčku.

      Výhoda druhé je automatická expozice a vždy viditelná scéna v hledáčku. Nevýhoda, pokud si dobře pamatuju, je potřeba ručně přeostřovat na červenou tečku na objektivu. Některé to nemají vůbec (např. Tokina 116). Osobně nemám zkušenost, možná by se to dalo kompenzovat posunem čipu, který se stejně musí udělat, to je ale moje čirá spekulace.

      Třetí možnost je jinak prakticky stejná jako první, jen s tím, že je třeba výrazně dlouhé expozice. Původní filtr totiž IR trochu propouští.

  2. Díky za kompletní info.
    Kde mohu sehnat to čiré sklo od Astronomiku, které bude ve fotoaparátu místo IR-filtru?
    Pokud by selhaly všechny servisní zdroje, které v současné době prověřuji, byl byste ochoten provést na mém fotoaparátu – nejspíše za Vámi navržené přiměřené finanční ocenění – osobní demontáž IR filtru a jeho nahrazení čirým sklem?
    Rozumím, že jde o náročnou a pečlivou práci, k níž je jistě těžké se odhodlat i pokud ji člověk dělá pro své vlastní potěšení – natož pro potěšení jiné osoby; přesto si dovolím zeptat se Vás.
    Případně mi napište mail na moc(akčet)liamg(čánivaz)rodiso [čtěte zprava doleva]; budu jenom rád.
    O. S.

    1. Sklo od Astronomiku lze koupit zde a zde.

      Nejlepší ale bude si objednat výměnu u Gerd-Neumann zde. Pro focení IR je třeba MC modifikace.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.